Avanti. Listy z podróży naokoło świata – reedycja książki Liny Bögli

O ambitnej Szwajcarce Linie Bögli, która na przełomie XIX i XX wieku przemierzyła morza i oceny, docierając przy tym do najodleglejszych miejsc na świecie, wspominaliśmy już przy okazji prezentacji dworu w Kwiatonowicach. Z okazji tegorocznych Dni Dziedzictwa postanowiliśmy także przygotować wznowienie jej pierwszej książki wydanej w języku polskim w 1908 roku. Drugie, uwspółcześnione językowo i ortograficznie wydanie AVANTI. Listy z podróży naokoło świata, mimo upływu ponad stulecia, nadal stanowi fascynujący zapis trwającej dekadę samotnej podróży, którą panna Bögli finansowała, zarabiając jako nauczycielka języków obcych.

Premiera reedycji książki Liny Bögli – będącej wspólną inicjatywą wydawniczą gospodarzy kwiatonowickiego dworu Państwa Magdaleny Miller i Kaspra Świerzowskiego, Studia Wydawniczego Dodo Editor oraz Małopolskiego Instytutu Kultury, przy wsparciu finansowym Gminy Gorlice oraz rodziny Bögli i ich przyjaciół z Szwajcarii i USA – odbędzie się 28 maja 2016 roku, o godz. 17.15 w Kwiatonowicach. Swój udział w spotkaniu potwierdziła Judith Arlt – pisarka, krytyczka literacka, tłumaczka, która zapoczątkowała proces przywracania pamięci o swej rodaczce i jej twórczości. W 2000 roku, podążając śladem Liny, zawitała w kwiatonowickim dworze, opowiadając jego obecnym właścicielom niezwykłą historię niemal nieznanej dziś pisarki, intrygującej kobiety i podróżniczki. W 2005 roku Judith Arlt wyruszyła w podróż do Stanów Zjednoczonych, by poznać rodzinę Liny Bögli, oraz na Hawaje, gdzie ponad sto lat po Linie wspięła się na wulkan Haleakalā.

Książkę będzie można nabyć podczas drugiego majowego weekendu Dni Dziedzictwa (28–29 maja) w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha, w założeniu dworskim w Zbyszycach oraz w dworze w Kwiatonowicach, a po Dniach Dziedzictwa na stronie internetowej Dodo Editor oraz w wybranych księgarniach internetowych.

MAŁOPOLSKI INSTYTUT KULTURY W KRAKOWIE, ul. 28 lipca 1943 17c, 30-233 Kraków, tel.: +48 12 422 18 84, 631 30 70, 631 31 75, NIP: 675 000 44 88 | Projekt i wykonanie | Polityka prywatności