DNI DZIEDZICTWA 2014: Muzeum Regionalne PTTK w Gorlicach

XVII Małopolskie Dni Dziedzictwa Kulturowego. Wielki wybuch 1914-1918

DATA: 24–25 maja 2014
OBIEKT: Muzeum Regionalne PTTK w Gorlicach
ADRES: ul. Wąska 7-9, Gorlice

Przed wybuchem I wojny światowej Gorlice były świetnie prosperującym miastem, głównie dzięki rozwijającemu się przemysłowi naftowemu. To właśnie tu już w 1854 roku rozbłysła pierwsza na świecie uliczna lampa naftowa, skonstruowana przez farmaceutę i wynalazcę Ignacego Łukasiewicza. W muzeum jego imienia można by więc oczekiwać przede wszystkim eksponatów związanych z nafciarstwem. Nic jednak bardziej mylnego. Trzon kolekcji tego niewielkiego muzeum usytuowanego w dwóch zabytkowych kamienicach przy ulicy Wąskiej to przede wszystkim bogata kolekcja eksponatów z okresu wielkiej wojny.

Rozwój miasta niespodziewanie zaprzepaściła największa z katastrof – I wojna światowa – podczas której Gorlice zostały doszczętnie zniszczone. Bitwa gorlicka, która odegrała niezwykle ważną rolę w przebiegu I wojny, samemu miastu przyniosła ogromne straty i pozostawiła mnóstwo szczególnych „pamiątek”.

W kilku salach wystawienniczych gorlickiego muzeum zgromadzono bogatą kolekcję różnego rodzaju militariów, umundurowania, odznaczeń wojskowych, przedmiotów wykonanych z łusek pocisków, pamiętników, pocztówek i zdjęć archiwalnych. Nie sposób wymienić nawet części tych zbiorów. Na uwagę z pewnością zasługuje album fotografii z czasu bitwy podarowany przez płka Franciszka Latinika, ówczesnego dowódcę 100. Cieszyńskiego Pułku Piechoty, czy przedstawione na pamiątkowych plakietach moździerz zwany potocznie Chudą Emmą i atak na wzgórze Pustki. Wśród szczególnych osobliwości tego muzeum, za którymi kryją się ciekawe historie, jest wypchana małpka Koko, należąca kiedyś do ks. Bronisława Świeykowskiego, komisarycznego burmistrza z czasów wojny. Ksiądz Świeykowski był także znanym entomologiem i kolekcjonerem owadów, część jego zbiorów znajduje się w muzeum.

Dla wszystkich, którzy mieli okazję odwiedzić już to muzeum, z pewnością zaskoczeniem będzie odświeżona ekspozycja i nowy sposób narracji, nad którą pracują połączone siły Dynamiki Ekspozycji Małopolskiego Instytutu Kultury i Muzeum Regionalnego PTTK. By przekonać się, jak prezentują się muzealne eksponaty w nowej odsłonie, zapraszamy już po 2 maja.

Na Dni Dziedzictwa do Gorlic i Muzeum Regionalnego PTTK zapraszamy 24 i 25 maja!

Tekst: Paulina Kasprzycka

MAŁOPOLSKI INSTYTUT KULTURY W KRAKOWIE, ul. 28 lipca 1943 17c, 30-233 Kraków, tel.: +48 12 422 18 84, 631 30 70, 631 31 75, NIP: 675 000 44 88 | Projekt i wykonanie | Polityka prywatności