aktualności
data publikacji:
16 lutego 2014
Przed wybuchem I wojny światowej Gorlice były świetnie prosperującym miastem, głównie dzięki rozwijającemu się przemysłowi naftowemu. To właśnie tu już w 1854 roku rozbłysła pierwsza na świecie uliczna lampa naftowa, skonstruowana przez farmaceutę i wynalazcę Ignacego Łukasiewicza. W muzeum jego imienia można by więc oczekiwać przede wszystkim eksponatów związanych z nafciarstwem. Nic jednak bardziej mylnego. Trzon kolekcji tego niewielkiego muzeum usytuowanego w dwóch zabytkowych kamienicach przy ulicy Wąskiej to przede wszystkim bogata kolekcja eksponatów z okresu wielkiej wojny.
Rozwój miasta niespodziewanie zaprzepaściła największa z katastrof – I wojna światowa – podczas której Gorlice zostały doszczętnie zniszczone. Bitwa gorlicka, która odegrała niezwykle ważną rolę w przebiegu I wojny, samemu miastu przyniosła ogromne straty i pozostawiła mnóstwo szczególnych „pamiątek”.
W kilku salach wystawienniczych gorlickiego muzeum zgromadzono bogatą kolekcję różnego rodzaju militariów, umundurowania, odznaczeń wojskowych, przedmiotów wykonanych z łusek pocisków, pamiętników, pocztówek i zdjęć archiwalnych. Nie sposób wymienić nawet części tych zbiorów. Na uwagę z pewnością zasługuje album fotografii z czasu bitwy podarowany przez płka Franciszka Latinika, ówczesnego dowódcę 100. Cieszyńskiego Pułku Piechoty, czy przedstawione na pamiątkowych plakietach moździerz zwany potocznie Chudą Emmą i atak na wzgórze Pustki. Wśród szczególnych osobliwości tego muzeum, za którymi kryją się ciekawe historie, jest wypchana małpka Koko, należąca kiedyś do ks. Bronisława Świeykowskiego, komisarycznego burmistrza z czasów wojny. Ksiądz Świeykowski był także znanym entomologiem i kolekcjonerem owadów, część jego zbiorów znajduje się w muzeum.
Dla wszystkich, którzy mieli okazję odwiedzić już to muzeum, z pewnością zaskoczeniem będzie odświeżona ekspozycja i nowy sposób narracji, nad którą pracują połączone siły Dynamiki Ekspozycji Małopolskiego Instytutu Kultury i Muzeum Regionalnego PTTK. By przekonać się, jak prezentują się muzealne eksponaty w nowej odsłonie, zapraszamy już po 2 maja.
Na Dni Dziedzictwa do Gorlic i Muzeum Regionalnego PTTK zapraszamy 24 i 25 maja!
Tekst: Paulina Kasprzycka