DNI DZIEDZICTWA 2015: kaplica pw. Nawiedzenia i Zwiastowania NMP w Dalewicach

XVII Małopolskie Dni Dziedzictwa Kulturowego. Był sobie czas

DATA: 23–24 maja 2015
OBIEKT: Kaplica pw. Nawiedzenia i Zwiastowania NMP w Dalewicach
ADRES: gmina Koniusza, powiat proszowicki

Nadszedł już czas, by rozpocząć prezentację 10 zabytków, które zostaną pokazane podczas dwóch weekendów w maju przyszłego roku.

Tereny powiatu proszowickiego są kojarzone głównie z rolnictwem i rzadko stają się celem wycieczek turystów. Chcielibyśmy to jednak zmienić i podczas Małopolskich Dni Dziedzictwa Kulturowego zaprosić Państwa do niewielkiej wsi Dalewice, gdzie nieco na uboczu znajduje się kaplica pw. Zwiastowania i Nawiedzenia NMP.

Drewniana kaplica od początku swego istnienia należała do parafii w Niegardowie, pełniąc rolę kościoła filialnego. Pierwsza budowla została zniszczona, prawdopodobnie przez kalwinów, w latach sześćdziesiątych XVI wieku. Obecna świątynia pochodzi z połowy XVII wieku i, co ciekawe, do naszych czasów przetrwała bez zasadniczych zmian architektonicznych. To, co jednak najpiękniejsze i najcenniejsze, kryje się w jej wnętrzu.

Sufit i ściany pokrywa polichromia pochodząca z II połowy XVII wieku. Na szczególną uwagę zasługują wielkoformatowe przedstawienia postaci świętych. Ze ścian prezbiterium, bacznym okiem spoglądają cztery dziewice męczennice. Św. Cecylia w tradycji kościoła katolickiego uznana za patronkę muzyki kościelnej i śpiewu, w Dalewicach przedstawiona została w otoczeniu organów. Pozostałe święte to Apolonia, Dorota i Agnieszka. Wśród barwnej galerii malarskich przedstawień, w dalewickiej kaplicy znajdziemy także popiersia czterech Ewangelistów oraz trzynastu innych postaci – Apostołów i świętych.

Walory artystyczne malowideł, a także wyposażenie pochodzące z czasów budowy kaplicy z pewnością stanowią o jej wyjątkowym uroku. Zapraszamy do wspólnego odkrywania tego mało znanego i na co dzień niedostępnego zabytku. Warto zarezerwować czas 23 i 24 maja 2015 roku!

 

MAŁOPOLSKI INSTYTUT KULTURY W KRAKOWIE, ul. 28 lipca 1943 17c, 30-233 Kraków, tel.: +48 12 422 18 84, 631 30 70, 631 31 75, NIP: 675 000 44 88 | Projekt i wykonanie | Polityka prywatności