DNI DZIEDZICTWA 2016: Centrum szkła i ceramiki w Krakowie

XVIII Małopolskie Dni Dziedzictwa Kulturowego Wszystko płynie
DATA: 21–22 maja 2016
OBIEKT: Centrum Szkła i Ceramiki w Krakowie
ADRES: ul. Lipowa 3, Kraków

Wyobraźmy sobie zielenie przybierające odcienie szmaragdu, malachitu czy jadeitu, rubinowe i koralowe czerwienie czy całą gamę odcieni niebieskiego, od niemal przezroczystego, poprzez turkusy, po głębokie odcienie szafiru. Niech do tego szeregu dołączą miodowe żółcie, głębokie brązy, czernie i biele. Te wspaniałe kolory zostały uchwycone w ciekawych formach szklanych naczyń, które możemy podziwiać na wystawie w krakowskim Centrum Szkła i Ceramiki przy ulicy Lipowej 3.

Nad barwnymi szkłami zaczęto pracować w 1969 roku w ówczesnym Zakładzie Doświadczalnym przy krakowskiej filii Instytutu Szkła i Ceramiki pod kierunkiem znakomitego projektanta Jerzego Słuczana-Orkusza. Miłośnicy szkła użytkowego mogli się cieszyć kolorowymi wazonami, kielichami, patenami, świecznikami i innymi szklanymi formami wychodzącymi spod rąk utalentowanych projektantów i uzdolnionych hutników aż do 1998 roku. Szkła krakowskie, bo tak je popularnie nazywano, podbiły w tym czasie serca i domy nie tylko krakusów – znane były zarówno w Polsce, jak i za granicą.

Większość z wzorcowych egzemplarzy krótkich serii powstałych na terenie tutejszej huty po jej zamknięciu trafiła w depozyt Muzeum Narodowego. Dziś dzieła pokazywane są w miejscu ich powstania. Kolekcja ta stanowi cenny materiał dla wszystkich śledzących historię tutejszej huty szkła powstałej w latach trzydziestych XX wieku.

Niepozorny kompleks budynków zlokalizowany vis-à-vis dawnej Fabryki Emalia Oskara Schindlera kryje w swoim wnętrzu nie tylko wystawę krakowskich szkieł, ale także inne ekspozycje: prezentację wyrobów szklanych z przełomu XIX i XX wieku, galerię współczesnego szkła i ceramiki oraz niezwykle interesującą, zbierającą liczne eksponaty i archiwalia, stałą wystawę przedstawiającą historię i technologię szklarstwa.

Skoro w naszej tegorocznej edycji Dni Dziedzictwa „wszystko płynie”, w dniach 21 i 22 maja wybierzmy się na krakowskie Zabłocie do kraina płynnego szkła, aby dowiedzieć się, w jaki sposób powstaje ten cenny materiał znany ludzkości właściwie od niepamiętnych czasów.


CZYTAJ WIĘCEJ

MAŁOPOLSKI INSTYTUT KULTURY W KRAKOWIE, ul. 28 lipca 1943 17c, 30-233 Kraków, tel.: +48 12 422 18 84, 631 30 70, 631 31 75, NIP: 675 000 44 88 | Projekt i wykonanie | Polityka prywatności