DNI DZIEDZICTWA 2016: Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie

XVIII Małopolskie Dni Dziedzictwa Kulturowego Wszystko płynie
DATA: 28–29 maja 2016
OBIEKT: Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha
ADRES: ul. M. Konopnickiej 26, 30-302 Kraków

Stojąc u stóp Wawelu z twarzą zwróconą ku Wiśle, trudno nie zauważyć miękko i faliście rysującego się na drugim brzegu rzeki budynku, nawiązującego formą do płynącej obok wody. Kiedy się do niego przybliżymy, zauważymy, że jego lustrzana od strony rzeki fasada oddaje „pożyczony krajobraz”, jak świetnie to ujął jeden z teoretyków architektury. Konstrukcję dachu zaś tworzy kilka przecinających się fal, spływających jakby z biegiem rzeki. Co kryje się we wnętrzu tej nowoczesnej i znakomicie wpisanej w nadrzeczny pejzaż Krakowa budowli, zaprojektowanej przez japońskiego architekta Aratę Isozakiego, doskonale już dziś wiedzą mieszkańcy miasta. Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha przechowuje między innymi bogatą kolekcję dzieł sztuki japońskiej zgromadzoną przez jednego z najzagorzalszych jej wielbicieli, Feliksa „Mangghę” Jasieńskiego.

Pseudonim ten Jasieński przyjął od tytułu słynnej serii albumów z drzeworytami artysty Katsushiki Hokusaia. Manga to po prostu „różnorodne szkice”. Do szczególnie rozpoznawalnych dzieł w tej kolekcji należy Wielka Fala
w Kanagawa Hokusaia, barwny drzeworyt ze szkoły ukiyo-e („obrazy przepływającego świata”). To, że Arata Isozaki w swym projekcie nawiązał do tej właśnie Wielkiej Fali, nie budzi chyba żadnych wątpliwości.

Podczas drugiego weekendu Dni Dziedzictwa chcielibyśmy zaprosić Państwa do zapoznania się z architekturą tej ciekawej współczesnej przestrzeni, w której mieszają się wątki krakowskie i japońskie, ożywają fale, a wraz z nimi japońskie legendy.

Jedna z nich będzie nas podczas Dni interesować w sposób szczególny. Muzeum Manggha bowiem, zgodnie z tradycją, w maju będzie obchodzić święto dzieci. Symbolem japońskiego Dnia Dziecka jest karp Koi-No-Bori. Wywieszany na masztach przed japońskimi domami, przypomina legendę o karpiu, który chciał płynąć w górę rzeki, przeskakując wodospad. Bardzo się trudził, ale dopiero wówczas mu się to udało, kiedy bogowie zamienili go w smoka. Karp jest więc symbolem siły i umiejętności pokonywania przeszkód. Do wysłuchania tej i innych opowieści zapraszamy Państwa także z dziećmi.

 


CZYTAJ WIĘCEJ

MAŁOPOLSKI INSTYTUT KULTURY W KRAKOWIE, ul. 28 lipca 1943 17c, 30-233 Kraków, tel.: +48 12 422 18 84, 631 30 70, 631 31 75, NIP: 675 000 44 88 | Projekt i wykonanie | Polityka prywatności