Pamiętajcie o szlakach po Dniach Dziedzictwa

Na kulturowe szlaki podczas XV Małopolskich Dni Dziedzictwa Kulturowego weszło blisko 14 tys. turystów. Największym zainteresowaniem cieszył się szlak Dwory Małopolski, którego obiekty mimo niepogody przyciągnęły blisko 4 tys. zwiedzających. Nieco mniej osób – ponad 3 tys. – wybrało się w pierwszy weekend wydarzenia na szlak Małopolska Romańska. Zabytki zlokalizowane na pozostałych trzech trasach odwiedziło łącznie ponad ok. 6 tys. osób.

Jak co roku wśród zwiedzających znaleźli się mali i duzi wielbiciele regionalnego dziedzictwa. Dorośli chętnie uczestniczyli w oprowadzeniach i wykładach, dzieci miały okazję zagrać w gry terenowe, obejrzeć pokazy obrazujące życie w dawnych czasach czy po prostu twórczo ponudzić się w oczekiwaniu na zwiedzających opiekunów.

Dobrze zorganizowaną i liczną grupą odbiorców byli seniorzy, którzy odwiedzali wybrane miejsca w towarzystwie przyjaciół i znajomych. Często były to osoby należące do klubów PTTK, a więc mające rozległą wiedzę, którą potrafili zaskoczyć niejednego przewodnika.

Kawiarnia Noworolski w Krakowie, fot. K. Kosmalska (MIK, 2013) CC BY SA 3.0

Kawiarnia Noworolski w Krakowie, fot. K. Kosmalska (MIK, 2013) CC BY SA 3.0

Podczas Dni, nie zabrakło niespodzianek miłych i tych mniej przyjemnych. Do ostatnich trzeba niestety zaliczyć pogodę, która w drugi weekend nie zachęcała do turystycznych wypraw. Tym bardziej więc doceniamy wysiłek wszystkich, którzy postanowili skorzystać z zaproszenia gospodarzy obiektów i MIK i odwiedzili kilkanaście wyjątkowych, często nieznanych i na co dzień niedostępnych zabytków. Mamy nadzieję, że pozytywne emocje, których doświadczyli podczas tegorocznych Dni Dziedzictwa będą ich zachęcać do kolejnych wędrówek po małopolskich szlakach.

Layout XV Małopolskich Dni Dziedzictwa Kulturowego, proj. A. Sitarz (2013) ©

Layout XV Małopolskich Dni Dziedzictwa Kulturowego, proj. A. Sitarz (2013) ©

MAŁOPOLSKI INSTYTUT KULTURY W KRAKOWIE, ul. 28 lipca 1943 17c, 30-233 Kraków, tel.: +48 12 422 18 84, 631 30 70, 631 31 75, NIP: 675 000 44 88 | Projekt i wykonanie | Polityka prywatności