Rzecz o wodzie

Rzeki, strumienie, źródła, jeziora, stawy, tamy, fontanny, studnie, kałuże, błota, trzęsawiska… Spragnieni odkrywania nowych kontekstów wypłynęliśmy w Małopolskę, aby poszukiwać miejsc związanych z wodą.

Co wyłowiliśmy?

Woda od najdawniejszych czasów wykorzystywana jest w funkcjach kultowych – początkowo służyły temu święte źródła, później miejsca oczyszczeń w świątyniach różnych kultur – i użytkowych – przy budowaniu osad, miast, nawadnianiu upraw i wznoszeniu budynków, ba, nierzadko jest częścią głęboko przemyślanych kompozycji akwatyczno-architektonicznych. Ten związek chemiczny otacza nas ze wszystkich stron, my sami składamy się niemal w 80 procentach z wody. To z pewnością jedna z najpospolitszych substancji we wszechświecie, na ogół jednak nie zwracamy na nią uwagi… dopóki jej nadmiar lub brak nie uświadomią nam jej znaczenia.

Czasem rozlewiska jezior, koryta rzek czy wstęgi strumieni przybierają tak fantastyczne formy, że jakiś zakątek nieoczekiwanie zachwyca swoim położeniem, zapisując się na zawsze w pamięci, wywołując nieodparte pragnienie powrotu czy osiedlenia się w nim na stałe, zbudowania swojego miejsca.
I właśnie takie miejsca znaleźliśmy. Ich historie z szumem wody w tle chcemy opowiedzieć Państwu podczas kolejnego majowego wydarzenia.

 

MAŁOPOLSKI INSTYTUT KULTURY W KRAKOWIE, ul. 28 lipca 1943 17c, 30-233 Kraków, tel.: +48 12 422 18 84, 631 30 70, 631 31 75, NIP: 675 000 44 88 | Projekt i wykonanie | Polityka prywatności