Wszystko płynie w Małopolsce To Go

Temat nadchodzących XVIII Małopolskich Dni Dziedzictwa Kulturowego stał się impulsem do opowiedzenia o „wodnej” Małopolsce w najnowszym numerze Małopolski To Go. Tym samym zachęcamy Państwa do lektury dwutygodnika, w którym przypominamy miejsca i historie nieodłącznie związane z wodą. Opowiadamy w nim o genialnym konstruktorze z Zarębka, starym foluszu i brązowej guni, która zyskała nieśmiertelność w Orawskim Parku Etnograficznym w Zubrzycy Górnej, a także o jednym z obiektów tegorocznych Dni Dziedzictwa – krakowskich wodociągach.

Nie wszyscy wiedzą, że z krakowskich kranów płynie niemal najczystsza kranówka na świecie. Wiąże się z tym długa i skomplikowana historia, której głównymi bohaterami są Gotfryd Fattinante, magister cannarum Marcin, powroźnik Mikołaj, Józef Dietl i wreszcie… Bielany.

Wyczekującym tegorocznej publikacji towarzyszącej Dniom Dziedzictwa szczególnie polecamy artykuł Katarzyny Kobylarczyk zatytułowany (Prawie) najlepsza kranówka na świecie, w którym autorka zdradza, dlaczego wodociągi przyprawiały ich budowniczych o ból głowy, jaki problem z wodą miała sama Bona Sforza oraz co spowodowało, że Kraków na trzysta lat musiał zapomnieć o stałym dostępie do wodociągu.

Zapraszamy na www.malopolskatogo.pl!

MAŁOPOLSKI INSTYTUT KULTURY W KRAKOWIE, ul. 28 lipca 1943 17c, 30-233 Kraków, tel.: +48 12 422 18 84, 631 30 70, 631 31 75, NIP: 675 000 44 88 | Projekt i wykonanie | Polityka prywatności