Wszystko płynie

22 marca obchodzimy Światowy Dzień Wody – z tego powodu będziemy trochę bardziej wylewni i zdradzimy co nieco na temat nadchodzących XVIII Małopolskich Dni Dziedzictwa Kulturowego.

Sygnalizowaliśmy już kilkukrotnie, że tegoroczne Dni upłyną nam pod znakiem wody. Tytułem osiemnastej już edycji naszego wydarzenia – „Wszystko płynie” – i zarazem sentencją autorstwa Heraklita z Efezu (Panta rhei) nawiązujemy zarówno do poprzedniej edycji Dni Dziedzictwa, poświęconej czasowi, jak i do obecnej. Ale przecież nie będziemy wchodzić z Państwem dwa razy do tej samej rzeki… O zmienności i nietrwałości świata pozwólmy teraz opowiedzieć żywiołowi, który jest ich odwiecznym symbolem – wodzie. Dajmy porwać się nurtowi opowieści starej Wisły na Zwierzyńcu, wylewającego Dunajca w okolicach Zbyszyc i bystrego Prądnika przepływającego przez stare młyny i łazienki dawnego uzdrowiska w Ojcowie. Uważajmy, by nie zmiotła nas Wielka Fala z drzeworytów przechowywanych w krakowskim Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej „Manggha”, ani byśmy nie zgubili się w labiryncie rur w wodociągach na krakowskich Bielanach. Przyłóżmy ucho i posłuchajmy, o czym szemrzą źródło św. Eliasza w Czernej i potok Krużlówka. Zastanówmy się, czy szkło może płynąć. I wreszcie wyruszmy na szerokie wody ze szwajcarską guwernantką Liną Bögli, z całkiem przecież suchych Kwiatonowic… Zapraszamy do stopniowego zanurzania się w Dniach Dziedzictwa i śledzenia aktualności, w których w połowie kwietnia zdradzimy szczegóły programu najbliższych Dni.

MAŁOPOLSKI INSTYTUT KULTURY W KRAKOWIE, ul. 28 lipca 1943 17c, 30-233 Kraków, tel.: +48 12 422 18 84, 631 30 70, 631 31 75, NIP: 675 000 44 88 | Projekt i wykonanie | Polityka prywatności