aktualności
data publikacji:
13 stycznia 2014
Z czym kojarzy się Państwu Okocim? Większości zapewne z trunkiem na bazie chmielu. I to oto trafne skojarzenie prowadzi nas do kolejnego obiektu tegorocznych Dni Dziedzictwa – pałacu rodziny Goetzów-Okocimskich w Brzesku. Jan Ewangelista Goetz przybył do niewielkiej wsi Okocim z Niemiec w 1845 roku. Założył browar, który z czasem przyniósł mu fortunę i szlachectwo nadane z rąk cesarza Franciszka Józefa. Nobilitacja zrodziła potrzebę wybudowania reprezentacyjnej siedziby rodowej, czego dokonał już spadkobierca browaru Okocim, syn Jan Albin. Okazała rezydencja okocimskich piwowarów została zbudowana pod koniec lat 90. XIX wieku według projektu sławnego wówczas wiedeńskiego biura architektonicznego Fellner & Helmer. Swój obecny kształt zawdzięcza jednak nieco późniejszej rozbudowie według, zachowanych do dziś, planów austriackiego architekta Leopolda Simony‘ego.
Pierwszowojenna zawierucha na krótko uczyniła z pałacu tymczasowy sztab generalny kolejnych armii, najpierw rosyjskiej, potem austro-węgierskiej. Ciekawostką pozostaje fakt, iż w zakolu Uszwicy, tuż przy bramie wjazdowej do parku otaczającego pałac Goetzów znajdowało się austro-węgierskie lotnisko polowe, z którego startowały samoloty pierwszej na świecie pocztowej linii lotniczej, utrzymującej łączność między twierdzami Przemyśl i Kraków.
II wojna światowa przyniosła nacjonalizację majątku, od tego momentu stan pałacu zaczął się pogarszać. Obecnie zespół pałacowo-parkowy należący niegdyś do rodziny Goetzów-Okocimskich znajduje się w rękach prywatnych, a od ponad 4 lat prowadzony jest jego gruntowny remont z równoczesną adaptacją pod hotel i piwne spa. Odwiedzając pałac w czasie majowego weekendu, będą mieli Państwo wyjątkową okazję obejrzeć wskrzeszony blask pałacowych wnętrz z pięknie odrestaurowanymi detalami architektonicznymi. Dla miłośników przyrody szczególną atrakcją będzie malowniczy park utrzymany w stylu angielskim z przepięknym starym drzewostanem i egzotyczną roślinnością.
Tekst: Paulina Kasprzycka