Zanurzeni po uszy w pracy nad książką

W zeszłym tygodniu opublikowaliśmy listę obiektów, które pokażemy Państwu podczas kolejnych Dni Dziedzictwa. Jest to wynik wielu rozmów (niejednokrotnie zagorzałych dyskusji), pertraktacji, wyjazdów, liczenia kilometrów, mierzenia czasu, sprawdzania, czy uda się Państwu wszędzie dotrzeć, wreszcie studiów nad materiałami w archiwach i bibliotekach. Te ostatnie prace będą nam towarzyszyć jeszcze przez kilka miesięcy…

Niemal od samego początku, czyli od lipca 2015 roku, w przygotowaniach uczestniczy Kasia Kobylarczyk, która kolejny raz mierzy się z zawiłą materią dziejów różnorodnych małopolskich budowli.

Do podjęcia prac nad nową książką zachęciła ją niezwykła historia pewnej niepozornej Szwajcarki, która w 1892 roku postanowiła wyruszyć w świat. Parowcem dostała się do Australii, Tanzanii, Nowej Zelandii, potem na wyspy Polinezji i Hawaje, drogą morską i lądową przemierzyła miasta wschodniego i zachodniego wybrzeża Ameryki. A swoją odyseję rozpoczęła i zakończyła w kwiatonowickim dworze pod Gorlicami. Co skłoniło ją do podjęcia tak wielkiego wyzwania? Jak sfinansowała tę daleką eskapadę? Skąd wreszcie wzięła się Szwajcarka w niewielkim dworku pod Gorlicami?

Kasia Kobylarczyk właśnie próbuje znaleźć odpowiedzi na te pytania. Wyniki jej przemyśleń dotyczących tej i innych historii związanych z wybranymi przez nas obiektami znajdą Państwo, jak zwykle w maju, w naszej książce towarzyszącej Dniom Dziedzictwa.

MAŁOPOLSKI INSTYTUT KULTURY W KRAKOWIE, ul. 28 lipca 1943 17c, 30-233 Kraków, tel.: +48 12 422 18 84, 631 30 70, 631 31 75, NIP: 675 000 44 88 | Projekt i wykonanie | Polityka prywatności