Zapraszamy na spacer po Tarnowie

Do pierwszego majowego weekendu Dni Dziedzictwa (17–18 maja) pozostały niecałe 2 tygodnie, ale
tych wszystkich, dla których dwa weekendy to zdecydowanie za mało na wędrówki po Małopolsce,
zapraszamy do Tarnowa.

Już w najbliższą niedzielę 11 maja o godz. 15.00 wyruszymy na spacer ulicami i zaułkami Tarnowa galicyjskiego ze znanym tarnowskim historykiem regionalistą Antonim Sypkiem.

Śródmieście Tarnowa oraz przylegle do niego najbliższe okolice szczęśliwie przetrwały I i II wojnę. Pozostały w takim stanie, w jakim je widzieli nasi przodkowie.

Z zabytkami Tarnowa galicyjskiego, wydarzeniami, które się w nim rozgrywały pod koniec XIX wieku i przed I wojną światową, zapozna nas podczas niezwykłej lekcji historii małej ojczyzny Antoni Sypek. Klasycystyczna i secesyjna architektura, jaka będzie nam towarzyszyć podczas tego spaceru, z pewnością pozostanie w pamięci.

Trasa spaceru wiedzie sprzed Tarnowskiego Centrum Informacji (Rynek 7) przez zbudowany w 1913 roku Pasaż Tertila, ulice Brodzińskiego i Legionów, gdzie podziwiać będziemy bogato dekorowane secesyjne kamienice. Spacer zakończymy w Parku Strzeleckim, w którym prócz pięknie odrestaurowanego budynku Bractwa Strzeleckiego – obecnej siedziby BWA – zobaczymy także pochodzącą z 1912 roku oryginalną fontannę oraz zdrój uliczny. W parku zlokalizowana jest także jedna z najpopularniejszych budowli Tarnowa – mauzoleum generała Józefa Bema projektu Adolfa Szyszko-Bohusza.

W razie niepogody zapraszamy na wykład do Tarnowskiego Centrum Informacji!

Tekst: Paulina Kasprzycka

MAŁOPOLSKI INSTYTUT KULTURY W KRAKOWIE, ul. 28 lipca 1943 17c, 30-233 Kraków, tel.: +48 12 422 18 84, 631 30 70, 631 31 75, NIP: 675 000 44 88 | Projekt i wykonanie | Polityka prywatności