Tartak i folusz w Orawskim Parku Etnograficznym w Zubrzycy Górnej
W Orawskim Parku Etnograficznym w Zubrzycy Górnej prezentowana jest kultura materialna górali orawskich. Oprócz charakterystycznych dla tego regionu budynków mieszkalnych czy obiektów sakralnych w skansenie można obejrzeć także dwa zabytki techniki: tartak i folusz, które znajdują się przy potoku.
Na początku XX w., w Zarębku Niżnim, przysiółku gorczańskiej wsi Łopuszna, przy potoku Łopuszanka, bracia Józef i Franciszek Maciaszowie wybudowali kompleks zabudowań produkcyjnych. W skład tego wiejskiego koncernu przemysłowego wchodziły: młyn, tartak i folusz, czyli urządzenie do spilśniania materiału.
Bracia Maciaszowie nieco później wybudowali również małą kuźnię, heblarnię, gonciarnię, olejarnię, wiertarkę mechaniczną, prasę ręczną do uzyskiwania moszczu (świeżo wyciśnięty sok owocowy lub warzywny) i przecieru jabłkowego oraz wędzarnię serów. Część urządzeń napędzana była mechanicznie przez wody potoku Łopuszanka, część zasilana przez prąd ze zbudowanej przez braci elektrowni wodnej. W latach 50. folowanie sukna przestało być opłacalne – folusz został zamknięty. W 1964 r. folusz i tartak zostały zakupione od ich ostatniego właściciela, Stanisława Maciasza, i przeniesione do skansenu w Zubrzycy Górnej.
Autor: Karolina Pachla-Wojciechowska, Małopolski Instytut Kultury w Krakowie (2012)
Licencja CC-BY-SA 3.0
Tartak i folusz w Orawskim Parku Etnograficznym w Zubrzycy Górnej
Informacje praktyczne
Dostępność:
dostępny
Dane teleadresowe:
adres: Zubrzyca Górna, Jabłonka
gmina: Jabłonka
powiat: nowotarski
GPS: N: 49° 34′ 12″, E: 19° 38′ 12″
gospodarz: Muzeum - Orawski Park Etnograficzny w Zubrzycy Górnej
www: http://www.orawa.eu/
e-mail: [email protected]
telefon: 18 285 27 09
Obiekty w pobliżu:
- Orawski Park Etnograficzny w Zubrzycy
- Kościół pw. św. Jana Chrzciciela w Orawce
- Dwór Moniaków w Orawskim Parku Etnograficznym w Zubrzycy Górnej